15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://zmierzchnica.com 300

207. „Natural, natural, natural”- Ewa Minge

3 komentarze

„Ludzkość to szalony gatunek: modli się do niewidzialnego Boga i wyzyskuje niewidzialną naturę,

nie zdając sobie sprawy, że widzialna natura jest niewidzialnym Bogiem, do którego się modli.”

Hubert Reeves, astrofizyk

Jest w tym przewrotnym cytacie dużo prawdy. Każy z nas doskonale wie, co należy robić żeby nie zanieczyszczać środowiska, potrafi dużo o tym mówić, narzekać na efekt cieplarniany, wycinkę lasów tropikalnych, smog w powietrzu, czy zanieczyszczenie wód, ale nikt nie kwapi się, żeby temu zaradzać.

Oczywiście głosy wiecznych pesymistów mogą sobie gadać, że jeden człowiek niczego nie zmieni, ale ja wierzę, że zmieniając nawet małe złe nawyki na poprawne robimy bardzo dużo. Co więc robić, żeby w najprostszy sposób pomóc matce ziemi? (oczywiście poza wrzucaniem na fejsik smutnych memów o podanej wyżej tematyce; slacktywizm jakoś średnio angażuje, no chyba, że palec wskazujący)

 1. Ogranicz spożycie mięsa, jeśli nie radzisz sobie z jego totalnym odstawieniem. Chów przemysłowy pochłania 30% wyprodukowanych na świecie zbóż, powoduje wiekszą emisję gazów cieplarnianych, azotu, zanieczyszcza wody powierzchniowe i gruntowe. Kiedy następnym razem będziesz stał w kolejce po padlinę przemyśl zakup i skieruj się do działu z warzywami. Nawet jesli zrobisz to tylko raz w tygodniu, to niewiele dla Ciebie, a paradoksalnie wiele dla zwierząt i planety na której żyjemy.
 2. Kiedy sięgasz po antyperspirant sięgaj po taki bez dodatku freonów, co prawda większość antyperspirantów już nie posiada go w składzie, ale zawsze warto przeczytać co tam się pod pachy aplikuje. Ilość chemii w tych kosmetykach mnie przytłacza i od dłuższego czasu szukam czegoś skutecznego a rónocześnie naturalnego, ale jeszcze z żadnego nie byłam w pełni zadowolona, może więc Wy drodzy czytelnicy jesteście w stanie coś fajnego polecić?
 3. Wyłączaj światło, kiedy z niego nie korzystasz. Światło pojawia się w Twoim domu z elektrowni elektrycznych które czerpią moc przede wszystkim z węgla, ten zaś emituje najwięcej CO2, który jest jednym z gazów powodujących efekt cieplarniany. To takie proste, wychodzisz i wyłaczasz światło.
 4. Zakręcaj wodę, kiedy z niej nie korzystasz. To mój największy z koszmarów i cały czas się tego uczę. Czy to przy myciu zębów, czy też żeby nagrzać kabinę prysznicową. Zanim na dobre się wykąpię zużywam ogromne ilości wody. Zakręcać kran podczas szczotkowania zębów już prawie się nauczyłam- i Ty też to zrób.
 5. Nie śmieć, a kiedy przechodzisz obok rzuconego niedbale woreczka, papierka czy plastikowego opakowania podnieś i wrzuć do śmietnika, korona Ci z głowy nie spadnie. Edukuj i opieprzaj innych kiedy śmiecą, nawet dzieci, w końcu kulturalne zachowanie dotyczy każdego, nie tylko dorosłych.

A przede wszystkim skończ być bezwolną nimfą, jak widzisz można zrobić wiele dla środowiska naturalnego robiąc tak niewiele jak powyżej. Wystarczy lekka korekta swoich codziennych zachowań.

Większość z Was lubi się rozmnożyć od czasu do czasu, pamiętajcie więc, że Waszym dzieciom może przyjść żyć w świecie, który przez Was wygląda jak jałowa pustynia. W świecie anomalii pogodowych, w świecie powietrza zatrutego przez smog, w nieprzyjaznym świecie gdzie większość gatunków zwierząt wyginęła. Bo ludzkość to taki nowotwór złośliwy dla natury. A Ty i Ty oraz Ty również się do tego przyczyniasz.

Śmieszy mnie kiedy uciekacie na wycieczki z daleka od miasta, żeby mieć styczność z przyrodą, a mieszkajac w mieście macie serdecznie w poważaniu dbanie o naturę. Bądźmy konsekwwentni i nie srajmy do gniazda w którym przyszło nam żyć. Aha, nie wypluwajcie gum do żucia na chodnik, ptaki szukając pożywienia połykają je, blokując układ trawienny i powoli umierają z głodu i pragnienia.

A poza tym? Enjoy your life!

Previous Post
206. WBIJ TUSZ- ŁUKASZ BAM KACZMAREK- PERFEKCYJNY TATUAŻ II
Next Post
208. PLUM PIE, czyli śliwkowe słodkości.
 • Kasia Sobala

  dezodoranty zamieniłam na kulki, niestety z aluminium w składzie, bo naturalsy słabo działają 🙁
  ludzie z jutuba polecam sztyfty z iherb.com firmy Schmits ale po kilku miesiącach stosowania, okazało się, że wszystkich uczuliła soda w składzie 😉

  ja bym dorzuciła jeszcze:
  6.nie marnuj jedzenia, nie kupuj na zapas, nie wyrzucaj niedokończonych opanowań 🙂

  • Emilia von Boska

   “Approve”

   W dniu 12 sierpnia 2016 09:29 użytkownik Disqus napisał:

  • Emilia von Boska

   True, o wyrzucaniu jedzenia muszę oddzielny post napisać, bo to mnie gotuje 😀