15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://zmierzchnica.com 300

55. Tapenada z oliwek.

0 Comment

Śniadanie chciałam zjeść na szybko, a w lodówce pustka, jak w głowach większości moich koleżanek. Miałam plan na pastę z suszonych pomidorów albo tofu, ale nie było składników, więc pokaże Wam następnym razem jak zrobić śniadanie królewskie, tymczasem dziś tylko księżniczkowe. Umówmy się, większość naszych znajomych jada śniadania tylko dla plebsu, więc własnoręcznie robione pasty do pieczywa niech na stałe zagoszczą na Waszych stołach, coby się zawczasu oddzielić od barachła.

Anyway, odgrzebałam w lodówce słoik oliwek i marynowanych kaparów i wyczarowałam w pięć minut tapenadę z oliwek. Blendery w dłoń i lecimy. Będą potrzebne:

  • słoik oliwek, nie ważne czy nadziewane czy nie, czarne czy zielone
  • duża stołowa łyżka marynowanych kaparów, odsączonych z zalewy
  • duża stołowa łyżka octu balsamicznego
  • duża stołowa łyżka oliwy
  • trzy duże stołowe łyżki ziaren słonecznika (łuskanych na boga, jeśli ktoś miałby wątpliwości)
  • dwa obrane ząbki czosnku
  • można, ale nie trzeba, dodać jedną małą papryczkę piri piri

Wykon klasycznie banalnie prosty, wszak jestem leniwą księżniczką. Wrzucamy wszystko do blendera, przykrywamy pokrywą i mielimy na pastę. Podajemy polaną oliwą, tak przygotowana tapenada może stać w lodówce do tygodnia. Voila !

Umówmy się, jak coś jest dla mnie dobre i zdrowe to to wpieprzam. Oliwki to bogate źródło kwasów tłuszczowych oraz witamin B, A, C i E plus cały pakiet minerałów. A wszystko to sprzyja regeneracji komórek i chroni przed wolnymi rodnikami. Tylko bez przesady z tą pastą, bo jest nieco tucząca, także wpieprzamy licząc kalorie.

Aha, po jedzeniu pasty lepiej nie planować sobie biznesowych spotkań face to face bo czosnek niestety jebie. Tapenadę można żreć też wieczorkiem, z biegietą i kieliszkiem czerwonego wytrawnego wina. Tylko nie Kadarki do kurwy nędzy. Szanujmy się.

Enjoy!

guacamole-415358_1280

Previous Post
54. Inspiracje II.
Next Post
56. Bali cafe & Dim Sum House- Galeria Mokotów Warszawa.